Staff List

LAW DEVELPOMENT CENTRE

 

ADMINISTRATIVE AND TEACHING STAFF AS AT 31 DECEMBER 2019

 

 

Name

Designation

 

DIRECTOR’S OFFICE

  1.  

Frank Nigel Othembi

Director, LDC.

  1.  

Nakachwa Florence

Deputy Director, LDC.

  1.  

Aber Harriet

Senior Procurement  and Disposal Officer

  1.  

Tumushabe Gillian

Senior Legal Officer/Executive Assistant to Director.

  1.  

Nanyonga Josephine

Senior Planning Officer/Economist

  1.  

Logose Betty

 Internal Auditor

  1.  

Akello Mary Immaculate

Ag. Manger Publishers/Sales and Marketing Officer

  1.  

Namukasa Mariam

Senior Systems Administrator/ICT Officer

  1.  

Asiimwe Annet

Administrative Assistant

  1.  

Oguzu Philip

ICT Technician

  1.  

Keuber Walter

Procurement and Disposal Assistant

  1.  

Omongo Apollo

Procurement and Disposal Assistant

  1.  

Apio Josephine

Administrative Assistant

  1.  

Kibeti Michael

Machine Operator

  1.  

Egunyu Felix

Machine Operator

  1.  

Batasi Yosia

Machine Operator

  1.  

Nabbira  Najjingo

Machine Operator

  1.  

Sanywa Siraji

Machine Operator

  1.  

Thopacho Eric

Machine Operator

  1.  

Abiwekango Kennedy

Office Assistant

  1.  

Walusimbi John

Driver

  1.  

Nansubuga Sharifa

Office Assistant

 

OFFICE OF THE SECRETARY

23.

Bakunzi Didas Mufasha

24.

Kihangirwe Rose

 

HUMAN RESOURCE AND ADMINISTRATION

25.

Musiimire Charity Charlotte

 Head Human Resource and Administration.

26.

Lukyamuzi Hamis Ddungu

Manager Administration.

27.

Eyena Andrew

 Human Resource Manager

28.

Namutamba Doreen

Estates Officer

29.

Nakirayi Sylvia

Records Assistant

30.

Nanzala Harriet

Administrative Assistant

31.

Aguti Phiona

Office Assistant/ Receptionist

32.

Tumwesige John

Driver

33.

Kamagu Emmanuel Mugweri

Driver

34.

Kafuuma Luzinda George William

Driver

35.

Wasswa Joseph Kabala

Office Assistant

36.

Kamugisha Yasin Abbasi

Security Guard

37.

Waiswa Edward

Security Guard

38.

Ogwal Patrick

Security Guard

39.

Baluku K. Asanasio

Security Guard

40.

Ngolobe Sanya Joseph

Security Guard

 

ACADEMIC REGISTRAR’S DEPARTMENT

41.

Turyahikayo Everest

Academic Registrar

42.

Nakigozi Mary

Assistant Academic Registrar

43.

Ssozi Leonard

Assistant Academic Registrar

44.

Turyasiima Ndagire Anita

Administrative Assistant

45.

Matsiko Diana

Records Assistant

46.

Naluyima Grace

Office Assistant

 

FINANCE

47.

Joy Apophia Badebye

Head Finance

48.

Nyanzi Geoffrey

Senior Accountant

49.

Kaija Imelda Mugabi

Senior Accountant

50.

Kaganda Robert

Stores & Inventory Officer

51.

Tibanyendera Sarah

Accounts Assistant

52.

Kemirembe Phabith

Accounts Assistant

53.

Rukanga Cyrus

Accounts Assistant

54.

Bwire Leonard

Accounts Assistant

55.

Barungi Justine

Administrative Assistant

56.

Ozunga Fred

Driver

 

DEPT. OF LAW REPORTING, RESEACH AND LAW REFORM

57.

Nalule Rose Kawesa

Ag. Head Law Reporting, Research and Law Reform/ Senior Legal Officer/Editor.

58.

Tuhairwe Herman

Research and Publications Officer

59.

Kemigabo Maureen

Legal Officer/Assistant Editor

60.

Wanyama Edrine

Legal Officer, Law Reform

 

LIBRARY DEPARTMENT

61.

Semugabi Joseph

Head Library

62.

Kyamazima Grace

Librarian

63.

Mukasa Leonard Ronald

Library Assistant

64.

Twesigye Ronnie

Library Assistant

65.

Nabukenya Leticia

Library Assistant

66.

Matovu Moses

Library Assistant

 

DEPARTMENT OF POSTGRADUATE LEGAL STUDIES AND LEGAL AID

67.

Annette Karungi Mutabingwa

Head, Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.

68.

Sylvester Henry  Wambuga

Deputy Head Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.

69.

Mooli Albert Sibuta

Head of Subject,

Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.         - Criminal

70.

Linda Alinda Ikanza

Head of Subject,

Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid. – Moots/Trial Advocacy Skills.

71.

Mbalinda Nuwagaba Tom

Head of Subject,

Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid. – Commercial

72.

Bulamu Nathan Mayanja

Head of Subject (Civil Litigation)

 

LEGAL AID CLINIC (LAC)

73.

Lydia Namuli

Manager Legal Aid Clinic

74.

Nabirye Susan

Senior Legal Officer, LAC

75.

Kyewalyanga Edward

Programme Officer, LAC

76.

Masendi Nancy

Legal Officer, LAC

77.

Kabahenda Allen Agatha

Legal Officer, LAC/In-house Counsel.

78.

Walusimbi Herbert

Legal Officer, LAC

79.

Makuyi Gard

Legal Clerk

80.

Tusiimire Sylvia

Administrative Assistant

 

DEPARTMENT OF LAW AND CONTINUING LEGAL EDUCATION

81.

Precious Beinga Ngabirano

Head Department of Law and Continuing Legal Education.

82.

Mukiibi Paul

Head of Subject,

Department  of  Law and Continuing Legal Education.

83.

Samuel Ejoku Oonyu

Head of Subject,

Department of Law and Continuing Legal Education.

84.

Kyalimpa Agatha

Administrative Assistant

PART-TIME ADMINISTRATIVE STAFF

 

Name

Designation

  1.  

Kiyuba Mary (Dr.)

Doctor ( LDC Medical Unit)

  1.  

Kamya Michael

Laboratory Technologist

  1.  

Aanyu Loyce

Nurse ( LDC Medical Unit)

  1.  

Twebaze Jacinta

Nurse ( LDC Medical Unit)

  1.  

Oroma Elizabeth

Accounts Assistant, Stores

  1.  

Akatusinguza Jian

Data Entrant

  1.  

Businge Anita

Data Entrant

  1.  

Nakirya Rachael

Data Entant

  1.  

Kavule Grace

Technician

  1.  

Bukenya Timothy

Machine Operator

  1.  

Omega Victor Asonyu

Clerical Assistant, LAC

  1.  

Onoba Andrew

Driver

  1.  

Wandwasi Geoffrey

Driver

PART-TIME STAFF LIBRARY DEPARTMENT

 

Name

Designation

1.

Abalo Fiona

Computer Lab. Attendant

2.

Namuddu Zipporah

Library Assistant

3.

Namuyomba Sylivia

Library Assistant

 

TEACHING STAFF ON PART-TIME CONTRACT

 

Name

Designation

 

  1.  

Achieng Mirriam

Lecturer

 

  1.  

Akena Godfrey

 

Lecturer

 

  1.  

Apita Dorcas Angom

 

Lecturer

 

  1.  

Arinaitwe Patson Wilbroad

Lecturer

 

  1.  

Bakiza  Chris John

Lecturer

 

  1.  

Banenya Sarah

 

Lecturer

 

  1.  

Bushara  Joanita

Lecturer

 

  1.  

Ginamia Melody Ngwatu

Lecturer

 

  1.  

Kaboggoza Musoke P.M.

Lecturer

 

  1.  

Kabugho Byakutaga Caroline

 

Lecturer

 

  1.  

Kafureeka Victor Jagaine

 

Lecturer

 

  1.  

Kakuru Martin

Lecturer

 

  1.  

Katushabe Prossy

 

Lecturer

 

  1.  

Kibwanga Makmot Adams Rajab

Lecturer

 

  1.  

Kunya Joseph Henry

Lecturer

 

  1.  

Kyarimpa Matovu  Olivia

Lecturer

 

  1.  

Kyeyune Albert Collins

 

Lecturer

 

  1.  

Masaba Raphael Gideon

 

Lecturer

 

  1.  

Mukwana Ddeme Micheal

 

Lecturer

 

  1.  

Mulalira Faisal Umar

 

Lecturer

 

  1.  

Mutembuli Yusuf

 

Lecturer

 

  1.  

Mwebembezi Richard

 

Lecturer

 

  1.  

Nabankema  Harriet

Lecturer

 

  1.  

Nabiryo  Lydia

Lecturer

 

  1.  

Nagawa Juliet Luggya

 

Lecturer

 

  1.  

Nakawungu Proscovia

Lecturer

 

  1.  

Namanya Moses

 

Lecturer

 

  1.  

Nshimye Mbabazi Allan Paul

 

Lecturer

 

  1.  

Ntwali  Alfred

Lecturer

 

  1.  

Nyangoma  Patricia

Lecturer

 

  1.  

Nyonyintono Asuman

Lecturer

 

  1.  

Okello Jonathan